Jelení pomík
Jelení pomník, čelní stěna, stav na jaře 2001. Z nápisu je na fotografii zřetelná jen část, kterou kdosi v červnu 1999 zvýraznil bílou barvou. V pozadí je patrná silueta Jánského vrchu.
Krušné hory na Mostecku > Jezeří a okolí

Jelení pomník

Nenápadný a v bukovém lese dobře ukrytý pomníček se nachází na katastru Jezeří na východní straně údolí Šramnického potoka. Leží vzdušnou čarou přibližně 1,8 km severozápadně od zámku Jezeří a 1,1 km východně od Červené Jámy. Tmavý kamenný pomník má tvar komolého jehlanu s pyramidovitou stříškou a připomíná zajímavou událost, k níž zde kdysi došlo při letní bouřce. Pomník je v překvapivě dobrém stavu a bez problémů lze přečíst i německý nápis ve výklenku čelní stěny pomíčku. Píše se tu, že zde pod jedlí, více než 200 let starou, zabil blesk 4. srpna 1852 ve dvanáct hodin v poledne dva jeleny: jednoho desateráka, druhého osmeráka. (V originále tam doslova stojí: Auf diesem Orte, unter einen über 200 Jahre alten Tanne, hat ein Blitzstrahl den 4. August 1852 um die zwölfte Mittagsstunde ZWEI HIRSCHE, einen von zehn, den andern von acht Enden getödet.) Pomníček nechal postavit kníže z Lobkovic, majitel zdejších lesů. Kromě pomníku připomíná zmíněnou událost i pomístní jméno U tří jelenů, které se používá pro okolní les.

Pomník se nachází na poměrně odlehlém místě ve svahu mezi dvěma lesními cestami příčně protínajícími horní část údolí Šramnického potoka. Je ukryt v bukovém lese s roztroušenými skupinami tmavých rulových balvanů, od nichž je pomník na dálku téměř k nerozeznání. Z těchto důvodů se poměrně špatně hledá, navíc na turistické mapě KČT je zakreslen jihozápadně od své skutečné polohy. Nejlepší přístup k pomníku je z horní cesty, která ale postupně zarůstá. Jelení pomník se nachází zhruba 60 metrů pod ní a z cesty k němu vede celkem nenápadná pěšina, odbočující směrem dolů před průsekem poblíž konce bukového lesa.