Pomník amerických letců
Pomník amerických letců, léto 2001. Na černé desce (na obrázku je ještě původní žulová), vsazené do většího kamenného bloku, se dočteme, že pomníček vznikl na památku amerických letců 97 8G, kteří zde zahynuli při náletu na Záluží dne 21.7.1944.
Krušné hory na Mostecku > Křížatky a okolí

Památník amerických letců

Pomník pěti padlých amerických válečných letců je připomínkou událostí, k nimž došlo 21. července 1944. Toho dne podnikly spojenecké bombardéry velký útok na chemické závody v Záluží. Zúčastnilo se jej celkem 143 letadel, která útočila v několika vlnách. Jejich bomby zasáhly kromě Záluží také Horní Litvínov, nové nádraží v Louce a dnes již zaniklé obce Kopisty, Souš, Růžodol a Dolní Litvínov. Úspěšné ale bylo i německé protiletadlové dělostřelectvo, kterému se podařilo sestřelit čtyři stroje. Dva z nich havarovaly nad Teplicemi a jeden v Mukově v Českém Středohoří. Třetí letoun B-17G "Flying Fortress" z 15. letecké armády USA spadl právě sem do lesa nad Křížatkami. Pilot John J. Cunningham a navigátor Gerard V. Milburn zahynuli v troskách letadla, těžce zraněný střelec William D. Riber zemřel o tři týdny později v teplickém lazaretu. Ostatní členové posádky vyskočili na padácích. Střelec Casimer Milaszewski přistál poblíž Souše, kde byl údajně ubit německým obyvatelstvem. Dalšího letce, Roberta W. Buchholze, zanesl vítr k Loučné. Zde byl zadržen ozbrojeným rolníkem a předán do Oseka, kde jej ranou do týla zastřelil policista Albert Anton. Byl pohřben za tamní hřbitovní zdí. Zbylých pět členů posádky padlo do zajetí a dožilo se konce války.
Památník byl vybudován společnými silami křížateckých patriotů, Severočeského leteckého archivu v Mostě a soukromého badatele Radovana Helta. O jeho vlastní realizaci se postaral akademický sochař Stanislav Hanzík. Pomník slavnostně odhalil 21. července 2001 bývalý člen britské RAF Jan Hladký, květiny k památníku položili mimo dalších osobností i členové pražského ústředí Společnosti přátel USA. Na místě pomníku dříve stával březový kříž, který ale nevydržel zdejší povětrnostní podmínky a péči vandalů. Díky vandalům vzala za své i původní žulová deska s nápisem vsazená do kamene. Nahradila ji černá plastová deska se zlatým nápisem.

Pomníček se nachází v lese nad Křížatkami vlevo od cesty ze vsi směrem do údolí Janovského potoka. Krátce po vstupu do lesa je na stromě po pravé straně cesty směrovka upozorňující na památník. Z hlavní cesty se odbočí vlevo a po několika desítkách metrů se přijde k pomníčku.

LITERATURA
Macan, J.: Hrdinství amerických letců připomíná nový památník nedaleko obce Křížatky in Deník Mostecka, 23. 7. 2001, str. 6 a 7
(pak): Na počest letcům in SD magazín, 18.-19. srpna 2001, str. 6